SPRAWCY STOSOWANIA PRZEMOCY W RODZINIE NIE POZOSTAJĄ BEZKARNI
30 listopada 2020 roku Policja otrzymała nowe uprawnienia dotyczące zwalczania przemocy w rodzinie. Dzięki nowym przepisom, sprawcy stosowania przemocy w rodzinie nie pozostają bezkarni i zostają odizolowani od swoich ofiar.
Przemoc w rodzinie jest to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, nauszajace prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażajace te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia czy zdrowia, naruszajace ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną. Przemoc w rodzinie nie jest powiązana ze statusem społecznym, czy materialnym rodzin, może zdarzyć się w każdym środowisku. Często krzywdzone osoby nie zgłaszają faktu stosowania wobec nich przemocy, ponieważ są przekonani o bezskuteczności ścigania, bądź obawiają się odwetu oprawców.
30 listopada 2020 roku Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania, wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie, nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Od momentu wejscia w życie nowego przepisu, kolneńscy policjanci wydali 3 nakazy natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu, policjanci co najmniej trzykrotnie sprawdzają, czy nakaz lub zakaz nie są naruszane, przy czym pierwsze sprawdzenie odbywa się następnego dnia po wydaniu nakazu lub zakazu. Kolneńscy mundurowi, podczas weryfikacji przestrzegania uprzednio wydanych nakazów, nie odnotowali przypadku ich naruszenia.
W przypadku nie stosowania się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu ustawodawca przewidział sankcje w Kodeksie Wykroczeń – czyn zabroniony art.66b, przewidującego karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny bądź też zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia. Nakaz lub zakaz będą tracić moc po upływie 14 dni od wydania, chyba, że w czasie ich obowiązywania, sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania utracą również moc, w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
Jeśli doświadczasz, bądź jesteś świadkiem przemocy, NIE skrywaj cierpienia! Powiadom instytucję: Policję, dzwoniąc pod numer 112, Prokuraturę, Sąd Rodzinny, Opiekę społeczną. Pomoc możesz również uzyskać dzwoniąc pod numer Niebieskiej linii: 801 120 002.