STRACIŁA BLISKO 3 TYSIĄCE ZŁOTYCH, BO UWIERZYŁA OSZUSTOWI
Jedną z metod stosowaną przez przestępców jest próba uzyskania kodu BLIK. Tym razem ofiarą oszusta padła 41-latka, która straciła blisko 3 tysiące złotych. Kobieta sądziła, że udostępnia kody BLIK swojej znajomej, która miała podzielić się z nią wygraną w konkursie. Apelujemy o rozwagę podczas wszelkich transakcji on-line.
Do policjantów z Kolna, zgłosiła się 41-latka, informując, że padła ofiarą oszustów. Jak ustalili mundurowi, ktoś włamał się na konto społecznościowe jej znajomej. Następnie podszywając się, poprosił 41-latkę o podanie numeru telefonu, a następnie o przesłanie otrzymanego w wiadomości smsowej kodu. Po wysłaniu kodu, rzekoma znajoma poinformowała 41-latkę, że wzięła udział w konkursie, w którym wygrała 7 tysięcy złotych i chciałaby podzielić się z nią wygraną. Przekazanie pieniędzy miało odbyć się poprzez podanie przez pokrzywdzoną kodu BLIK. Mieszkanka gminy Mały Płock bez chwili zastanowienia, ośmiokrotnie wygenerowała kody BLIK, zatwierdzając je czterocyfrowymi pinami i przesłała je, jak sądziła znajomej. W wyniku tego oszustwa, straciła blisko 3 tysiące złotych.
Ostrzegamy! Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o przelanie pieniędzy. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom!
Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy:
- weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy,
- nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem,
- pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne,
- dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.