EKSPERYMENT ODBLASKOWY Z POLICJĄ
Dzielnicowi z Posterunku Policji w Stawiskach wraz z kolneńską „drogówką” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie zaprosili mieszkańców Grabowa do udziału w „eksperymencie odblaskowym”. Obserwujący przedsięwzięcie, mogli przekonać się, że pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny z dużo większej odległości, niż ten bez odblasków. Działania prowadzone były w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!"
Dzielnicowi z Posterunku Policji w Stawiskach wraz z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kolnie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie przeprowadzili „odblaskowy eksperyment”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali mieszkańcy Garbowa. W pierwszej części spotkania, policjanci przypomnieli wszystkim słuchaczom podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Następnie w słabo oświetlonym miejscu przystąpiono do eksperymentu. Kilkadziesiąt metrów przed radiowozem z włączonymi światłami mijania ustawiono wybrane osoby, bez elementów odblaskowych, chwilę później tym samym osobom wręczono elementy odblaskowe i poproszono je o umieszczenie ich w miejscu widocznym dla kierowcy pojazdu. Do dzieci z odblaskami dołączył również funkcjonariusz Policji ubrany w kamizelkę odblaskową. Dzięki temu, uczestniczący w eksperymencie obserwatorzy, mogli się przekonać, że osoby wyposażone w elementy odblaskowe są znacznie lepiej widoczne w ciemności, niż osoby bez odblasków.
Udział w przedsięwzięciu pokazał, że dla własnego bezpieczeństwa elementy odblaskowe warto również nosić w terenie zabudowanym. Dodatkowo funkcjonariusze przypomnieli zgromadzonym, że kierowca jest w stanie zauważyć pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 30 m. Dzięki elementom odblaskowym, przy dobrych warunkach atmosferycznych dystans ten wzrasta nawet do 300 metrów. Ta dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie i uniknięcie potrącenia.