JESIEŃ NA DROGACH I MGŁA. POLICJANCI APELUJĄ O ROZWAGĘ
Policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Mokra, śliska nawierzchnia, opady deszczu oraz mgły znacznie pogarszają warunki jazdy oraz wydłużają drogę hamowania pojazdu. W konsekwencji prowadzić to może do kolizji i wypadków drogowych. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia auta – niestety wielu kierowców o tym wciąż zapomina.
Opady deszczu, mgła oraz wcześnie zapadający zmrok znacznie ograniczają widoczność na drogach. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym, dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście. Zazwyczaj w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć.
Kiedy na drodze panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą czy też opadami atmosferycznymi kierowca jest zobowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba światła jednocześnie.
We mgle nie można używać świateł do jazdy dziennej (służą one tylko do jazdy w ciągu dnia w normalnych warunkach pogodowych). Ich silne światła odbijają się i rozpraszają, we mgle pogarszając widoczność oraz dodatkowo oślepiając jadących z przeciwka.
Światła przeciwmgłowe tylne stosujemy tylko przy bardzo dużej mgle, przy ograniczeniu widoczności do 50 metrów. Kiedy widoczność się poprawi światła te należy natychmiast wyłączyć.
Apelujemy, aby w tym okresie kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków. Pamiętajmy, jeżeli jest mgła lub są intensywne opady deszczu to należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.
Okres od października do marca to najtrudniejszy czas dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza dla pieszych i kierujących jednośladami. Szybko zapadający zmrok w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi sprawiają, że piesi są słabo widoczni dla zmotoryzowanych. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają im widoczność. Przypominamy, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. A zatem nośmy je na sobie, nie chowajmy odblasków w biurkach, szafkach czy też torebkach.
Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność tak, aby każdy uczestnik ruchu drogowego bezpiecznie dotarł do celu swojej podróży. Bądźmy ostrożni i widoczni podczas poruszania się po drodze. Korzystanie z elementów odblaskowych poprawia widoczność pieszego, a tym samym jego bezpieczeństwo.