TY ZGŁASZASZ, MY REAGUJEMY - PODSUMOWANIE FUNKCJONOWANIA KMZB W 2024 ROKU
Aplikacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa umożliwia wskazanie policjantom występujących konkretnych kategorii zagrożeń, z miejsca zamieszkania poprzez wykorzystanie komputera lub urządzenia mobilnego. Roczne podsumowanie zgłoszeń w powiecie kolneńskim potwierdza, jak powszechna stała się komunikacja mieszkańców z miejscową Policją.
1023 zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu kolneńskiego w 2024 roku pokazują, że mieszkańcy naszego regionu chętnie korzystają z możliwości komunikacji z policją za pomocą tego narzędzia, zaznaczając zarówno nieprawidłowości, jak i zagrożenia w swojej okolicy. W 2024 roku najwięcej zgłoszeń, bo aż 469 dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, 231 – spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, a 74 – wałęsających się bezpańskich psów.
Jednym z przykładów skutecznego wykorzystania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu kolneńskiego jest sytuacja zgłoszenia z kategorii „dzikie wysypiska śmieci.” W wyniku weryfikacji zgłoszenia przez kolneńskich dzielnicowych w rejonie ulicy Towarowej w Kolnie, zagrożenie zostało potwierdzone. Wobec powyższego podjęta została współpraca Policji ze Strażą Miejską i Urzędem Miasta Kolna, w wyniku której teren wskazany w zgłoszeniu został uprzątnięty i wyrównany. Ustawiono tam również tablice informacyjną o zakazie wyrzucania śmieci.
Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Funkcjonariusze są zobowiązani zweryfikować naniesione na mapę zgłoszenie, co w przypadku nieuzasadnionego okolicznościami jego zaznaczenia pochłania czas i zasoby, które mogłyby zostać wykorzystane w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia. Działania mundurowych przede wszystkim mają na celu wyeliminowanie nieprawidłowości i zagrożeń, a tym samym wpływać wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców województwa podlaskiego. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to ważne narzędzie, ale należy używać go odpowiedzialnie. Przypominamy, że nie jest ono przeznaczone do zgłaszania pilnych przypadków wymagających natychmiastowej interwencji. W takich sytuacjach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z tego narzędzia i współtworzenia bezpiecznej przestrzeni w naszym regionie. Każde zgłoszenie jest ważne, a funkcjonariusze zawsze podejmują działania w odpowiedzi na sygnały od mieszkańców.