Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CZAS POMYSLEĆ JUŻ O ODBLASKACH

Data publikacji 18.09.2024

Dzień już co raz krótszy. Czas zatem pomyśleć o odblaskach. Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności. Policjanci od wielu już lat mówią o tym, jak ważna jest rola elementów odblaskowych w zwiększaniu widoczności pieszych i rowerzystów. A zatem nośmy odblaski, bo widoczny - znaczy bezpieczny.

Zasada „widoczny - znaczy bezpieczny” powinna przyświecać nam dorosłym pieszym, ale nie powinniśmy zapominać o naszych dzieciach. Musimy zadbać o to, by nasze pociechy posiadały i nosiły elementy odblaskowe.

Kolneńscy policjanci podczas spotkań profilaktycznych dotyczących bezpieczeństwa przypominają o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Instruują w jaki sposób je nosić, by być widocznym na drodze.

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Policjanci wyjaśniają, dlaczego tak ważne jest noszenie odblasków:

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem nawet w terenie oświetlonym.

2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 - 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne elementy spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

6. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

7.Zaleca się noszenie elementów odblaskowych na wysokości kolana, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców. Wówczas możemy mieć pewność, że są one widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto nosić odblaski dla własnego bezpieczeństwa, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli zarówno w dzień jak i po zmierzchu i nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie, gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.

Powrót na górę strony