Aktualności

NOCE WCIĄŻ SĄ MROŹNE. NIE PRZECHODZMY ZATEM OBOJĘTNIE WOBEC OSÓB NARAŻONYCH NA WYCHŁODZENIE

Data publikacji 14.03.2023

Dzielnicowi z kolneńskiej jednostki nadal sprawdzają miejsca, gdzie nocą szukać mogą schronienia osoby narażone na wychłodzenie. Policjanci apelują zatem o zwrócenie uwagi, gdy ktoś znajduje się w okolicznościach grożących wychłodzeniem organizmu. Reagujmy! Jeden telefon na numer 112 może uratować czyjeś życie.

Niskie temperatury, zwłaszcza w nocy, to zagrożenie dla osób bezdomnych, starszych i samotnie mieszkających. Zagrożenie to dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. W tym okresie policjanci systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Udzielają potrzebującym informacji, w jakich placówkach mogą znaleźć schronienie i bezpiecznie przetrwać zimę.

Pamiętajmy, że naszym wspólnym obowiązkiem jest dbałość o życie i zdrowie drugiego człowieka. Dlatego każdy śpiący na ławce, osłabiony czy nietrzeźwy człowiek to sygnał działania nie tylko dla mundurowych, ale także dla każdego przechodzącego obok obywatela, który powinien w tym momencie powiadomić odpowiednie służby.

Policjanci apelują zatem do mieszkańców powiatu, aby nikt nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nietrzeźwe. Informujmy o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławce, przystanku, bądź przebywającej w altankach ogrodowych, czy pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych, która mogłaby być narażona na wyziębienie.

Wszelkie informacje można przekazywać pod numerem alarmowym 112. Zgłoszenie można dodać również  poprzez skorzystanie z policyjnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, wybierając ikonę "osoba bezdomna wymagająca pomocy" i zaznaczając to miejsce na mapie. Każde takie zgłoszenie zostanie dokładnie sprawdzone, a w przypadku potwierdzenia, objęte nadzorem.

Powrót na górę strony