Aktualności

UWAGA NA OSZUSTÓW WYŁUDZAJĄCYCH KODY BLIK

Data publikacji 11.01.2022

Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny? Uważaj! O tym jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonała się mieszkanka gminy Grabowo. Kobieta za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych chciała sprzedać zabawki. Do transakcji jednak nie doszło, a z konta bankowego 18-latki zniknęło 1050 złotych.

W piątek po południu, do policjantów z kolneńskiej komendy, zgłosiła się kobieta, która została oszukana podczas sprzedaży zabawek na jednym z portali aukcyjnych. Za pośrednictwem komunikatora odezwała się do niej osoba zainteresowana kupnem. Zapytała, czy będzie możliwość wysyłki zakupionego towaru. W kolejnej korespondencji 18-letnia mieszkanka gminy Grabowo dostała zrzut ekranu z konta bankowego potwierdzający dokonanie wpłaty za zakup toru wyścigowego. Następnie otrzymała link, w którym miała potwierdzić odbiór płatności. Kobieta postępowała zgodnie z instrukcją przesłaną w linku i podała dane do swojego konta bankowego. W kolejnym kroku wygenerowała 4-cyfrowy kod i wpisała go na stronie łudząco przypominającej stronę jej banku. Kobieta udostępniając oszustom dane, o które ją prosili umożliwiła im wypłatę pieniędzy za pomocą kodu BLIK. W taki sposób straciła 1050 złotych.

Ostrzegamy!

Przestępcy często proponują łatwy sposób przelania gotówki, poprzez wygenerowanie kodu BLIK, w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Weryfikujmy kto i co do nas pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

Jak nie dać się oszukać w przypadku kupna/sprzedaży na portalach aukcyjnych?

  • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego/sprzedającego, aby wejść w link i podać dane karty bankomatowej;
  • nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 , który jest nadrukowany obok podpisu;
  • czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;
  • każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność;
  • zwróć uwagę na pisownię w wiadomościach – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;
  • każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc naszą czujność.
Powrót na górę strony