Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE – NOŚ ODBLASKI!

Data publikacji 02.12.2021

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od ich dobrej widoczności. W okresie jesienno-zimowym, przy często zmieniającej się pogodzie, warunki na drodze stają się uciążliwe dla wszystkich uczestników ruchu. Szczególnie szybko zapadający zmrok, może stwarzać zagrożenie dla pieszych i rowerzystów, często zmuszonych korzystać z jezdni lub pobocza. Przypominamy zatem o odblaskach!

Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu i śniegu, mgła oraz mokra i śliska nawierzchnia często powodują utrudnienia dla kierujących. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych.

Piesi i rowerzyści to grupy osób, które najbardziej cierpią w zdarzeniach drogowych. Dodatkowo w jesienno-zimowej aurze stają się mniej widoczni na drodze. Można temu zaradzić, korzystając z różnych form elementów odblaskowych na swojej odzieży. Osoby, które noszą ciemną odzież są widziane przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości około 40 m, natomiast niewielki element odblaskowy powoduje, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 m. Dajemy tym samym czas kierowcy na odpowiednią reakcję na naszą obecność na drodze.

Pamiętajmy !!!

Noszenie odblasków po zmroku, poza terenem zabudowanym jest obowiązkowe, a w każdych innych warunkach zalecane. Można je przypiąć do kurtki, czapki lub plecaka i nosić je tak, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu.

Powrót na górę strony