Aktualności

DZIELNICOWY - POLICJANT PIERWSZEGO KONTAKTU

Data publikacji 26.03.2024

Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Często nazywani są "policjantami pierwszego kontaktu". Rozpoznają potrzeby i oczekiwania mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa. Czasami są to sytuacje błahe, czasami na pozór bez wyjścia. Dzielnicowy w każdej z nich stara się szukać skutecznych sposobów na ich rozwiązanie. Bezpośredni kontakt z mieszkańcami w rejonie służbowym, spotkania grupy zajmującej się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, spotkania z młodzieżą czy rozmowy z interesantami – to tylko niektóre z czynności wypełniających intensywny dzień w pracy dzielnicowego. #DzielnicaBezStrachu

Kolneńscy dzielnicowi są otwarci, znają potrzeby swoich mieszkańców i potrafią wzbudzić ich zaufanie. Spektrum zadań dzielnicowych jest bardzo szerokie. Bezpośrednie spotkania z mieszkańcami, rozwiązywanie konfliktów rodzinnych i sąsiedzkich, zapobieganie przemocy domowej, spotkania z uczniami w szkołach, to codzienne zawodowe wyzwania dzielnicowych z kolneńskiej komendy. Nie bez powodu są oni nazywani „policjantami pierwszego kontaktu”. Codziennie spotykają się ze społeczeństwem, zajmują się zgłaszanymi przez mieszkańców problemami. Miejsca kontrolowane przez dzielnicowych nie są przypadkowe. Wynikają one między innymi z ustaleń samych dzielnicowych, informacji przekazywanych przez mieszkańców, czy zgłaszanych za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie. Często są to zagrożenia budzące powszechny niepokój mieszkańców, jak spożywanie alkoholu na klatkach schodowych, zaśmiecanie, czy dewastacja mienia. Te miejsca dzielnicowi często sprawdzają, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców w swoich rejonach. Jednym z priorytetowych zadań dzielnicowego jest również zapobieganie przemocy domowej oraz ściganie jej sprawców. Nie jest to jednak zadanie, które funkcjonariusze są w stanie realizować samodzielnie. W takich sprawach systematycznie współpracują z przedstawicielami instytucji pomocowych, wspólnie z którymi podejmują działania zmierzające do poprawy sytuacji w rodzinie.

29 lutego 2024 roku rozpoczął się plebiscyt #SuperDzielnicowy 2024, który jest jednym z wydarzeń realizowanych w 2024 roku w ramach wspólnej akcji społecznej Komendy Głównej Policji oraz Telewizji Puls #DzielnicaBEZstrachu. Tegoroczna edycja, ze względu na duże zainteresowanie ze strony uczestników poprzedniej edycji, została znacznie wydłużona, możliwość oddania głosu na „swojego dzielnicowego” trwać będzie aż do końca kwietnia br. Celem akcji społecznej #DzielnicaBezStrachu jest zainteresowanie społeczeństwa problematyką bezpieczeństwa utrzymane w lekkiej konwencji, zaś samego plebiscytu zbliżenie dzielnicowych z mieszkańcami poprzez wyłonienie #SuperDzielnicowego 2024 oraz znalezienie najaktywniejszych polskich dzielnic w plebiscycie internetowym.

Zapraszamy do udziału w konkursie #DzielnicaBEZstrachu i wskazanie swojego ulubionego dzielnicowego.

Wejdź i głosuj na stronie internetowej #DzielnicaBEZstrachu

Powrót na górę strony