Aktualności

SZKOLENIE KOLNEŃSKICH PRACOWNIKÓW OŚWIATY

Data publikacji 12.03.2024

Policjantka z kolneńskiej komendy, na co dzień koordynująca procedurę „Niebieskiej Karty” w jednostce we współpracy z przedstawicielką Fundacji Projekt Starsi przeprowadziła szkolenie skierowane do pracowników oświaty, w tym nauczycieli i pedagogów szkolnych w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej wobec dziecka oraz wdrożenia procedury „Niebieskiej Karty” przez oświatę.

Wczoraj, w kolneńskiej komendzie odbyło się szkolenie skierowane do pracowników oświaty, w tym nauczycieli i pedagogów szkolnych w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Głównym jego celem było wsparcie merytoryczne pracowników oświaty w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zapoznanie z wiedzą dotyczącą obowiązków, jakie spoczywają na nauczycielach i pedagogach szkolnych, która wynikają z zapisów prawnych procedury „Niebieska Karta”. Podczas spotkania policjantka oraz przedstawicielka Fundacji projekt Starsi omówiły problem przemocy w rodzinie z uwzględnieniem przemocy wobec dzieci oraz rozpoznawanie syndromów dziecka krzywdzonego. Zostały także przedstawione prawne aspekty przeciwdziałania przemocy w rodzinie w tym zadania, jakie spoczywają na pracownikach oświaty w świetle obowiązujących przepisów. Mówiono o szybkim reagowaniu na podejrzenie przemocy w rodzinie oraz omówiono zakres współpracy ze służbami pomocowymi, oraz instytucjami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

Spotkanie było także doskonałą okazją do poruszenia problematyki środków psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży. Podczas szkolenia policjantki przedstawiły kadrze pedagogicznej obecne metody zażywania substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną oraz zwróciły uwagę na przyczyny psychologiczne zażywania narkotyków. Funkcjonariuszki przybliżyły również tematykę sposobów wprowadzania do obrotu nowych narkotyków oraz dopalaczy. Pedagodzy dowiedzieli się także, jak postępować w przypadku ujawnienia nieletniego posiadającego środki odurzające oraz na czym powinna polegać współpraca z rodzicami w tym zakresie.

Doskonałym narzędziem do pomocy była policyjna walizka edukacyjna zawierająca przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków. Zawiera ona również substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju narkotyki.

  • Policjantka i osoby siedzące przy stolikach
  • Policjantka i osoby siedzące przy stolikach
  • Policjantka i osoby siedzące przy stolikach
  • Walizka edukacyjna, rozłożone przy niej atrapy środków odurzających i osoby siedzące przy stolikach
  • Policjantka i osoby siedzące przy stolikach
  • Policjantka składa podpis na dokumencie
Powrót na górę strony