Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

WYKONYWANY ZAWÓD I PASJA W JEDNYM

Data publikacji 14.09.2020

Wielu młodych ludzi zastanawia się jak wygląda praca w Policji. W kilku odsłonach chcemy przybliżyć pracę policjantów z różnych wydziałów i pokazać jak udaje im się pogodzić wykonywany zawód z ich pasjami. Osobą, której bardzo dobrze udaje się to zorganizować jest jeden z policjantów Wydziału Kryminalnego kolneńskiej komendy.

Dzisiejszym bohaterem jest jeden z policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kolnie, który ma za sobą 7 lat służby. Jest również ratownikiem medycznym i pracuje dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Pomimo posiadania wielu obowiązków, jego pozytywne myślenie w każdej sytuacji i radość życia udziela się wszystkim wokół. Z uwagi na charakter pełnionej służby, niestety nie możemy przedstawić wizerunku ani danych naszego policjanta. 

Co skłoniło cię do wstąpienia do służby w Policji?

Od zawsze lubiłem pomagać innym, rozwiązywać zawiłe zagadki i zdobywać nowe doświadczenia. W 2002r., po skończeniu studium ratownictwa medycznego, zatrudniłem się w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku i Łomży. Dla Łomży pracowałem na karetce stacjonującej w Stawiskach. Do Policji przekonałem się kiedy to przez 11 lat spotykałem się z różnymi policjantami, zazwyczaj na zdarzeniach drogowych, rozmawiałem z nimi i obserwowałem wykonywane przez nich obowiązki. Wtedy uświadomiłem sobie, że to jest właśnie to, co chce w życiu robić. W 2013r., po zdaniu egzaminów zostałem funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji w Łomży w Wydziale Patrolowo - Interwencyjnym, co bardzo dobrze wspominam. W tamtym czasie doświadczyłem różnych sytuacji. Czasem przykrych, czasem śmiesznych, a niekiedy niebezpiecznych i bardzo dynamicznych, jednak bardzo wiele się nauczyłem w tamtym czasie. 

Skąd wzięła się u ciebie tak silna potrzeba niesienia pomocy? 

Pomaganie mam chyba we krwi. Moja mama jest pielęgniarką, a tata weterynarzem. Cenię ich za to, co robią i są dla mnie przykładem do naśladowania. 

Czy posiadane umiejętności ratownika medycznego przydają ci się podczas pełnionej służby?

Doświadczenie i umiejętności ratownika niejednokrotnie mogłem wykorzystać w służbie. Policjanci wysyłani są do bardzo różnych zdarzeń. Często są to zdarzenia drogowe, ataki padaczki, próby samobójcze itp. Bardzo często zdarza się, że patrol policji przyjeżdża się na miejsce zdarzenia jako pierwszy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy są bardzo ważne. W okresie, w jakim pracuję, niejednokrotnie pomogłem poszkodowanym w wypadkach drogowych, zasłabnięciach oraz podczas ataków padaczki. Kilka lat temu pomogłem człowiekowi, który stojąc na skarpie, stracił przytomność i wpadł do rzeki. Razem z innymi policjantami wyciągnęliśmy nieprzytomnego mężczyznę z rzeki, któremu udało się przywrócić czynności życiowe. Mężczyznę tego zabrało pogotowie ratunkowe. Przeżył i w niedługim czasie podziękował nam za uratowanie mu życia.

Obecnie jesteś funkcjonariuszem w wydziale kryminalnym. Jak udaje ci się pogodzić obowiązki policjanta z pracą w pogotowiu ratunkowym? 

Praca w Policji jest na chwilę obecną moim priorytetem. Mam tutaj możliwość pracy w rożnych pionach i sprawdzenia się na różnych stanowiskach. W pogotowiu dyżuruję z chęci niesienia pomocy innym. Biorę kilka dyżurów w miesiącu. To moje hobby i pasja. Ktoś kiedyś powiedział: "Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu". Tak też jest z moją służba w Policji i "udzielaniem się " w pogotowiu. 

Z tego co wiem twoja żona również pracowała w resorcie. Była policjantką? 

Zgadza się. Moja żona była policjantką. Pracowała w wydziale dochodzeniowo - śledczym, a obecnie pracuje w prokuraturze. Dzięki temu mamy wiele wspólnych tematów i potrafimy okazać sobie dużo zrozumienia. Rozmawiając na tematy związane z pracą, wiemy, że druga strona wie o czym się mówi. Polecam takie połączenie. Pomimo tego, że mamy wiele obowiązków, znajdujemy też czas na odpoczynek. Kochamy Mazury i każdy wolny czas spędzamy tam razem z rodziną lub znajomymi.  

Jeśli jesteś zainteresowany pełnieniem służby w Policji, złóż dokumenty w Komendzie Powiatowej Policji w Kolnie. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Komendy Powiatowej Policji w Kolnie, w zakładce REKRUTACJA lub pod numerem telefonu: 47 718 22 18.

Powrót na górę strony