Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Data publikacji 25.10.2013
 

Funkcjonariusze z kolneńskiej drogówki przeprowadzili akcję prewencyjną „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci reagowali na każde wykroczenie i nie obyło się bez mandatów.

24 października 2013 r. w godzinach od 06.00 do godz. 22.00 kolneńscy policjanci przeprowadzili działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podstawowym ich celem było zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Ponadto w ramach prowadzonych działań funkcjonariusze stanowczo reagowali na każde wykroczenie w ruchu drogowym, a w szczególności na naruszanie przepisów dotyczących właściwego zachowania się kierujących wobec pieszych oraz na wykroczenia popełniane przez samych pieszych.

Wystawiono łącznie 18 mandatów, z czego 17 otrzymali kierowcy, 1 - osoba piesza. Najczęstszymi wykroczeniami były niestosowanie się do znaków drogowych, jak również jazda bez wymaganego oświetlenia. 4 pieszych zostało pouczonych, z uwagi na przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Zatrzymano też dwie osoby, które zdecydowały się usiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu – ich postępowaniem zajmie się sąd. To nie pierwsza i nie ostatnia taka akcja w tym roku.

Osoby piesze stanowią w okresie jesienno-zimowym szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu wypadków.

Nadeszła jesień, a wraz z nią wcześniej zapadający zmrok i pogarszające się warunki drogowe. Poranne mgły i opady deszczu powodują, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego stają się na drogach mniej widoczni. Chodzi głównie o rowerzystów i pieszych, zwłaszcza w terenie niezabudowanym i tam gdzie poruszają się oni poboczem po nieoświetlonych drogach. W takich warunkach kierowca dostrzega ich z dużym opóźnieniem. Tak naprawdę kierowca widzi rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu – czyli zaledwie z odległości 20-30 metrów. Elementy odblaskowe na ubraniu, bądź rowerze powodują, że taką osobę widać z odległości 120 - 160 metrów, więc pamiętajmy, że odblaski naprawdę mogą uratować życie.

Pamiętajmy o tym, że do obowiązkowego wyposażenia rowerów należy:
- lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu,
- lampa ze światłem czerwonym, umieszczona z tyłu,
- światełko odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt umieszczone z tyłu,
- działające hamulce,
- opony w dobrym stanie,
- sygnał dźwiękowy.

Rowerzysta uczestniczący w wypadku drogowym nie ma żadnych szans - kierowcę i pasażerów samochodu chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne i karoseria samochodu - rowerzystę nie chroni nic! Rowerzysta, podobnie jak pieszy, w konfrontacji z samochodem stoi na straconej pozycji.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.kolno.policja.gov.pl

 

 

 

Powrót na górę strony